کاربری
کاربر گرامی به معمار فا - معماری ایران و جهان خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
Social Media Tabs
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: رصدخانه شهری

 1. #1

  هیئت مدیره
  تاریخ عضویت
  Apr 2013
  محل سکونت
  شیراز
  نوشته ها
  1,512
  تشکر
  3,124
  تشکر شده 4,064 بار در 1,303 ارسال
  نوشته های وبلاگ
  2
  میزان امتیاز
  10
  Array

  رصدخانه شهری

  رصدخانه، مکانی برای ایجاد چرخه تولید و هم افزایی دانش در حیطه مدیریت شهری است. از نظر مرکز اسکان بشر سازمان ملل متحد، رصدخانه شهری شبکه ای بومی و شهری از سازمان ها و ارگان هایی است که …

  مسئولیت تهیه، تحلیل، تجزیه و انتشار اطلاعات با استفاده از مجموعه  شاخص های تعریف شده را دارد و در عین حال منعکس کننده اولویت های پیشرفت و توسعه پایدار است.
  رصدخانه شهری از دید سازمانهای بین المللی مکاني براي بهره مندي از کلية آمار و اطلاعات و شاخص هاي مورد نياز در حيطة مديريت شهري با بهره گيري از زيرساخت هاي مکان محور است.همچنین مکاني براي هم انديشي تمامي لايه هاي خدمات  رسان و تصميم ساز مديريت شهري و مکاني براي تجميع اطلاعات شهر در بستر زمان براي تشکيل انباره داده مديريت شهري است.
  تاریخچه
  تاسیس رصدخانه مديريت شهري اولين بار در دهة 70 ميلادي مورد توجه سازمان هاي بين المللي قرار گرفت و در دهة 90 بصورت جدي در دستور کار مرکز اسکان بشر سازمان ملل متحد قرار گرفته است.
  پروژه رصدخانه شهری جهانی با هدف ارتقای شاخص هاي توسعة شهري در دنیا و پایش و ارزیابی شهرها، نقطه اتصال رصدخانه های دنیا و یکی از زیر مجموعه های مرکز اسکان بشر سازمان ملل متحد است.
  نگاهی به تجربیات جهانی در رصد شهرها
  طبق اعلام مرکز اسکان بشر سازمان ملل متحد یا تا کنون شهرهاي 54کشور دنيا شامل 18 کشور توسعه يافته، 20 کشور در حال توسعه و 6 کشور آفريقايي و در مجموع 200 شهر در دنیا به صورت رسمي به برنامة ايجاد رصدخانه جهاني از طريق ايجاد رصدخانه در شهرهاي خود پيوسته اند. از بهترين نمونه هاي رصدخانه هاي شهري مي توان به رصدخانة ونکور، تورنتو، ملبورن، جده، کیپ تاون، بوگوتا، نایروبی و لاهور و رصدخانه ملي ژاپن و هند اشاره کرد.
  تاریخچه تهران
  تاسیس رصدخانه شهری تهران در سال 86 و پس از تشکیل کمیته راهبری اجلاس کمیسیون 5 متروپلیس در تهران به سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران سپرده شد.
  تدوين و شناسايي شاخصها
  سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، مبانی ایجاد رصدخانه شهری تهران را براساس شناخت مفاهیم بین المللی رصدخانه ها، توانمندی ها و بومی سازی شاخص ها در محدودة مديريت شهرداري و شهر تهران تدوین نمود.
  مطالعات تطبيقي و رویکردها
  امروزه سازمان های بین الملی، منطقه ای و محلی زیادی هستند که به دلیل نیاز به اطلاعات شهرها در زمینه های مختلف، دست به جمع آوری اطلاعات مورد نیاز خود مبتنی بر شاخص های ویژه¬ای نموده اند.
  سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران دست به انجام مطالعات تطبیقی درباره رویکردهای جهانی تاسیس رصدخانه شهری زد و به گردآوري و دسته بندي این مطالعات در رصد شهرهاي دنيا پرداخت. از جمله رويکردهای اهداف توسعة هزاره سازمان ملل متحد، مرکز اسکان بشر سازمان ملل متحد، ارزيابي کيفيت زندگي موسسة بين المللي مرکر، شهر هوشمند اتحاديه اروپا، کميتة بحران جمعيت ملل متحد، بانک توسعه آسيايي و سنجش کيفيت زندگي موسسه جکسون ويل را بررسی کرد.
  سازمان پس از بهره گیری از تجربیات جهانی در تاسیس رصدخانه به این نتیجه رسید که رویکرد مرکز اسکان بشر سازمان ملل متحد به ساختاری که هم اکنون در حوزه مدیریت شهری تهران موجود است نزدیک بوده. ضمن اینکه با توجه به ماهیت مکانی شهر، استفاده حداکثری از بستر اطلاعات مکانی بیشتر مد نظر قرار گرفت.
  کارکردهای رصدخانه در شهر تهران
  رصدخانه شهری تهران محلی برای رصد آمار و اطلاعات، شاخص ها و بررسی و تحلیل تغییرات و موجودیت های شهر تهران است که امکان مشاهده آنها در کنار یکدیگر را برای مدیریت بهتر شهر در اختیار تصمیم گیران قرار میدهد. شاخص هایی مانند کیفیت زندگی شهروندان، زیرساخت های شهری، اثرات تصمیم های مدیریتی بر پیکره شهر، وضعیت ساخت و ساز ، کیفیت سازه ای، وضعیت حمل و نقل. پس می توان گفت رصدخانه شهری نه به آسمان، بلکه به تهران و تمامی مؤلفه هایی که در این شهر موجود است، می نگرد.
  رصدخانه شهری تهران با هدف پایش تهران و نظارت و کنترل بر امور مدیریت شهری به وجود آمده است. پایش طرح تفصیلی شهر تهران یکی از کارکردهایی است که برای رصدخانه شهری تهران در نظر گرفته شده است. برای اولین بار در شهرداری تهران تصمیم گرفته شد که طرح تفصیلی را نه در انتها و بعد از مشاهده اتفاقات شهر بلکه در حین انجام آن رصد نمایند.
  رصدخانه علاوه بر ارائه وضعیت شهری، می تواند مرکزی برای هم اندیشی نخبگان مدیریت شهری باشد و بستری مناسب برای جمع آوری، ارائه و استفاده از اطلاعات یکپارچه سازمان ها و ارگان های مختلف سهیم در حوزه مدیریت شهری است.
  رصدخانه می تواند برای شهر تهران به زیرمجموعه¬ای از انبار داده (data mart) تبدیل شده و محل تجمیع و تلاقی اطلاعات از مجموعه مدیریت شهری باشد.
  شعار رصدخانه ها «اطلاعات بهتر برای شهرهای بهتر» است. بنابراین رصدخانه محلی است که در آن از اطلاعات گذشته، برای امروز و آینده ای بهتر استفاده می شود در نتیجه با راه اندازی رصدخانه نحوه استفاده درست، به روز و بهینه از اطلاعات و بهره برداری از آن توسط مدیران شهری برای ساخت شهری بهتر تسهیل می شود.
  مدل مفهومی رصدخانه
  دستگاه های اجرایی دخیل در امر مدیریت شهری، نمایندگانی را به شهرداری تهران معرفی می کنند تا به عنوان رابط مجموعه خود برای تبادل اطلاعات در رصدخانه شهری مستقر شوند. اطلاعات مورد نیاز مدیران شهری در بانک اطلاعات موقت جمع آوری می شود. بدیهی است که هر نهادی اطلاعات را با توجه به نیاز خود جمع آوری می کند. برای یکپارچه شدن این اطلاعات، صحت سنجی و داده پیرایی و تلخیص آن امری ضروری است.. در نهایت شناسنامه ای از شاخص ها تهیه می شود تا این اطلاعات با یکدیگر همخوانی لازم را پیدا کنند. پس از این مراحل، بانک اطلاعاتی شاخص ها با توجه به نیاز مدیران، تصمیم سازان، شهروندان، پژوهشگران، دانشگاهیان و سازمان های ملي و بین المللی شکل میگیرد و در رصدخانه شهری تهران که به نوعی زیرمجموعه¬ای از انبار داده (data mart) این شهر به شمار می رود تجمیع می شود. انبارة دادة شهر تهران يا (Data warehouse) نیز محلی برای تجمیع داده های بانک اطلاعاتی شاخص ها و رصدخانه برای سال های آینده و برنامه ریزی های دراز مدت شهری است. به این ترتیب، چرخه مدل مفهومی رصدخانه به طور مداوم در گردش است. از نیازها و تعریف مسئله شروع می شود و به تجمیع اطلاعات و تهیه شاخص ها می رسد و در رصدخانة شهری تهران جمع آوری شده و تصمیم سازی و مدیریت شهر را تسهیل می نماید. نتیجه گردش این چرخه، انباشت اطلاعاتی در انبارة دادة شهر تهران است که همچون يک موزه اطلاعاتی برای آینده این شهر باقی خواهد ماند

  کاربر زیر به خاطر ارسال مفید Milad YaAli از ایشان تشکر کرده است:

  maniya (02-02-2015)

  معمــــــــــــــــــــــ ــــار يک خــالقه ، نه مخلوق،
  يک علــتِ ، نه معلول،
  يک نعمتِ ، نه حاجت،
  يک نمـادِ ، نه نشانه،
  يک تيرِ ، نه هدف،
  يک کتابِ ، نه جمله،
  يک معلمه ، نه شاگرد،
  يک راهنماست ، نه مسافر،
  يک فرماندست ، نه سرباز،
  سرچشمه عشــقِ ، نه معشوق،
  يادتون باشه...................

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

تارنمای معمار فا با هدف ارتقاء سطح دانش و فرهنگ ایرانیان و خدمت رسانی به هم میهنان گرامی با عنوان "مرجع تخصصي معماري و معماران ايران" در پنجم اسفند 1391 ایجاد گردیده است.
از لحظه تولد تاکنون معمار فا همواره سعی در بکارگیری شیوه های مدیریتی جدید و خدمات نوین داشته است . معمار فا مفتخر است که شما دوستان عزیز را به همراه دارد.

دوستان ما
لینک های مفید
ابزار ها
بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید: