کاربری
کاربر گرامی به معمار فا - معماری ایران و جهان خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
Social Media Tabs
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: رویکرد شکلی به معماری هادی میرمیران و بهرام شیردل

 1. #1
  مدیرکل
  تاریخ عضویت
  Jan 2013
  محل سکونت
  شیراز
  نوشته ها
  4,250
  تشکر
  6,172
  تشکر شده 8,135 بار در 3,111 ارسال
  نوشته های وبلاگ
  4
  میزان امتیاز
  10
  Array

  Apple رویکرد شکلی به معماری هادی میرمیران و بهرام شیردل

  " رویکرد شکلی به معماری هادی میرمیران و بهرام شیردل "1

  ایمان رئیسی2
  (چاپ شده در فصلنامه شارستان شماره 4-3 ,سال 1383 –صفحه 55 )

  خلاصه :
  رویکرد شکلی به آثار معماری از مباحث مطرح در معماری معاصراست، به گونه ای که متفکران بسیاری با این رویکرد به تحلیل آثار معماری پرداخته اند. توجه به فرم اثر بدون توجه به مفاهیم شکل دهنده ی آن و تجزیه و تحلیل روند شکل گیری فرم از مهمترین مسائل در رویکرد شکلی هستند که در این مقاله به آن پرداخته می شود و آثار معماری هادی میرمیران و بهرام شیردل با این رویکرد تجزیه و تحلیل خواهند شد .

  مقدمه :
  یکی از نخستین کسانی که به شکل در معماری توجه ویژه کرد،دوران3 (1760-1834 م.) متفکرو معمار فرانسوی بود. او در سال 1800 میلادی معماری را چنین تعریف کرد : « معماری هنر ترکیب اشکال است ، به نحوی که در تمام ساختمانهای عمومی وخصوصی قابل تحقق باشد.»4هدف اصلی دوران از این تعریف، تئوریزه کردن مباحث طراحی برای آموزش معماری بود که آنها را در کتاب معروفش به نام« دقت و تأکیدی بر درس های معماری»5نشان می دهد. عناصر معماری که دوران از آنها نام می برد عبارتند از : «دیوارها، ستونها و طاق ها»6 و با این عناصر به دسته بندی و تحلیل آثار معماری دوره های مختلف می پردازد.(تصویر1)

  راب کرایر7 در ادامه ی کار دوران به بررسی و تحقیق آثار معماری جهان با توجه به شکل آنها پرداخت. او در کتاب « ترکیب بندی معماری»8شکل های پایه،یعنی مربع، دایره و مثلث را تعریف کرده و براساس آنها به تحلیل آثار معماری پرداخته است. (تصویر2)
  کرایر علم هندسه را مبنای مشترک همه ی معماری ها قرار داده و عناصر معماری را به دسته های زیر تقسیم می کند : 1ـ نقطه 2ـ خط 3ـ سطح 4ـ حجم 5ـ فضای داخلی 6ـ فضای خارجی، و در ترسیم های زیادی، حالت های گوناگون این عناصر را بررسی می کند.9او دسته بندی بسیار مشخصی در مورد مهمترین سیستم های سازماندهی عملکرد دارد کهعبارت اند از:سازماندهی مرکزی10 ، سازماندهی خطی11، سازماندهی مرکزی و خطی12، سازماندهی چندشاخه ای13، سازماندهی شبکه ای14، سازماندهی سطوح مختلف بر روی هم15، سازماندهی پیچ در پیچ16 .
  در مجموع کرایر هم باتوجه به شکل، به عنوان تنها مرجع مشترک و با ابزار هندسه به تحلیل معماری می پردازد.

  کلاوس هردگ17 از دیگر متفکرانی است که در تحلیل هایش از رویکرد شکلی استفاده می کند.او در کتاب « ساختار و شکل در معماری اسلامی ایران و ترکستان»18 به بررسی شکل در معماری ایران و ترکستان ــ از فضاهای بزرگ شهری تا یک اتاق کوچک ــ می پردازد و با تحلیل نمونه های شاخص معماری و مقایسه ی آنها باهم ، در جستجوی فهم و درک معماری آنها است. بعنوان نمونه در مقایسه ی شکلی یک مینیاتور متعلق به 1520 میلادی و پلان مسجدشاه اصفهان (1630ـ1597 م.) به این نتیجه می رسد که احتمالاً در طرح این مسجد از ساختار شکل آن مینیاتور استفاده شده است. 19 ( تصویر3)

  در این مقاله با رویکرد شکلی آثار معماری دو معمار ارزشمند ایرانی ــ هادی میرمیران(1323)20 و بهرام شیردل(1330)21 ــ بررسی و بدون توجه به مفاهیم مطرح شده در آن پروژه ها دیاگرام فرم آنها تحلیل می شود.پرسش اصلی در هنگام مقایسه ی آثار این دو معمار این است که فرم چه جایگاهی در آثار این دو معمار دارد؟ در این بررسی هر گروه از آثار در گرایش غالب شکلی حاکم بر آن تعریف شده، اما در هر گروه غیر از گرایش های غالب،گرایش های فرعی دیگری هم دیده می شود.منظور از دیاگرام در این مقاله، خلاصه ی فکر است که به ساده ترین شکل بیان می شود.به عبارت دیگر دیاگرام فرم،خلاصه ی فکر هنرمند در مورد اثر است. طرح این مقاله می تواند آغازگر راهی در تجزیه و تحلیل و نقد آثار معماری معاصر ایران باشد و نگارنده از نظرات کارشناسان استقبال می نماید. 22

  2 کاربر به خاطر ارسال مفید Hamed Mohammadpor از ایشان تشکر کرده اند:

  avaznejad (01-01-2015),maniya (12-26-2014)

  از تمام معماری های این شهر کثیف و وحشی
  تنها لبه های تیز و برنده ی جغرافیای اتاق تاریکم و گلدسته های بلند غربت ام را می بینم
  اما ...
  لبخند بزن...
  برآمدگی گونه هایت...
  توان آن را دارد که امید رفته را باز گرداند،
  گاه، قوسی کوچک، میتواند.... معماری یک سازه را عوض کند!
  ...
  معماری واقعیتی است از جنس زندگی
  ما باید بتوانیم جـهـان ِ خـــــاص خود را بیافرینیم!

 2. #2
  مدیرکل
  تاریخ عضویت
  Jan 2013
  محل سکونت
  شیراز
  نوشته ها
  4,250
  تشکر
  6,172
  تشکر شده 8,135 بار در 3,111 ارسال
  نوشته های وبلاگ
  4
  میزان امتیاز
  10
  Array

  پاسخ : رویکرد شکلی به معماری هادی میرمیران و بهرام شیردل

  1- آثار معماری میرمیران را می توان در سه گرایش شکلی دسته بندی کرد :

  1-1  استفاده از دیاگرام فرم آثار معماری
  میرمیران در پروژه های ابتدای دهه هفتاد خورشیدی از این روش در طراحی پروژه های معماری استفاده کرده است.در این روش، او با انتخاب دیاگرام فرم یک اثر معماری، طراحی را آغاز کرده ــ به تعبیر بهرام شیردل، معماری را از معماری شروع می کند23 ــ و در روند طراحی گاهی پروژه تا آخر، تحت تأثیر دیاگرام اولیه باقی مانده و گاهی دچار تغییرات شگرفی شده است.

  میرمیران در پروژه فرهنگستان های ایران (اردیبهشت 1373) با استفاده از عناصر فضایی معماری ایران مانند : مدخل، صفه، دروازه، چهارطاق، حیاط و ایوان24 شروع به طراحی کرده و در روند طراحی ازتناسبات افقی و عمودی مسجد کاج اصفهان25 ( در حدود 1325 م.) هم استفاده کرده و در نهایت به پروژه ای دست یافته که دیاگرام فرم آن تاحدودی تحت تأثیر دیاگرام فرم مسجد کاج اصفهان است. ( تصویر4و5)

  در پروژه کتابخانه ملی ایران (دی ماه 1373) که به فاصله زمانی اندکی نسبت به پروژه فرهنگستان ها طراحی شد، یکباره دیاگرام فرم پروژه متحول می شود. البته این تحول در اثر آشنایی میرمیران با شیردل و تأثیری که از او می گیرد، حاصل شده است.گفته شده" او از شکل تجرید شده ی دماوند در ایجاد فرم طرح خود استفاده کرده است"26اما به نظر می رسد دیاگرام فرم این پروژه تحت تأثیر پروژه ی سردر ورود به یک غار باستانی27 (72ـ1967) اثر ماسیمیلیانو فوکساس28است.البته پروژه ای که در نهایت خلق شده، دارای شکلی منحصر به فرد است و به تعبیر بهرام شیردل از معدود پروژه های آن مسابقه بود که قابل مطرح شدن در عرصه ی بین المللی است.29 ( تصویر7)

  پروژه ی دیگری که در این گروه قرار می گیرد، مجموعه ورزشی رفسنجان (80ـ1373) است.این پروژه هم تحت تأثیر دیاگرام فرم یک یخچال سنتی است که در نزدیکی سایت پروژه قرار دارد.30 این پروژه تفاوت شکلی زیادی با یخچال موردنظر ندارد ،بلکه تفاوت عمده در تغییرکاربری و مصالح ساختمانی آن است. بنابراین خلاقیتی برای آفرینش فرم معماری صورت نگرفته است. (تصویر8)

  2-1 استفاده از دیاگرام فرم آثار هنری و طبیعت
  در این مرحله میرمیران با استفاده از فرم های موجود در طبیعت یا آثار هنری موجود ، شروع به طراحی کرده و در روند طراحی کاملاً از آنها فاصله گرفته و به پروژه ای با دیاگرام متفاوت دست می یابد.
  او در پروژه موزه ملی آب ایران31 (1374) از خواص شکلی دو عنصر آب و خاک استفاده می کند32 و به اصطلاح تر و خشک را باهم می بیند و به آن ها تجسم می بخشد. فرمی که در نهایت خلق شده بسیار بدیع است و ارتباط عمیقی با سایت پروژه دارد(تصویر 9). البته به نظر می رسد رابطه ی ظریفی بین دیاگرام شکل این پروژه و دیاگرام شکل پروژه ی ترمینال بین المللی بندر یوکوهاما اثر کاتزیو سجیما وجود دارد.33 (تصویر 10)

  در پروژه کتابخانه مجلس کانسای- ژاپن (1375)، او و همکارانش43با سه دیاگرام، فرم پروژه را تکمیل کردند. ابتدا ساختار سه قسمتی شعرهایکو مدنظر میرمیران قرار گرفت ، سپس به پیشنهاد دانشمیر از مجسمه ی آلبرتو جیاکومتی35 ــ دستانی که تهی را دربرگرفته اند ــ استفاده شد وساختار سه قسمتی موردنظربه دو فرم و یک فضای بینابین تبدیل شد. ( این دیاگرام در آینده بیشتر مورداستفاده ی میرمیران قرار می گیرد) و در نهایت با نظر شیردل مجسمه ای از رایمو اوتراینن36((TOMENA,1976 (تصویر 11)آخرین تأثیر را بر فرم کتابخانه گذاشت و باعث شکل گیری خطوط افقی و برآمدگی ها و فرورفتگی هایی در پروژه شد. در مجموع پروژه ای که حاصل شد، دارای دیاگرام فرم جدیدی است و به نظر می رسد از موفق ترین پروژه های معماری معاصر ایران است. (تصویر12)

  اثر دیگری که در این گروه قرارمی گیرد ، پروژه بانک توسعه صادرات ایران (1376) است. دیاگرام فرم پروژه از مکعبی شکل گرفته است که شکافی در آن قرار دارد و یادآور فرم گاوصندوقی است که در ش اندکی بازمانده است. (تصویر 13) همچنین به نظر می رسد پوسته ی خارجی پروژه تحت تأثیر اثری از رابرت اسمیتسون بنام Strati Pendenti(1988)است. 37
  (تصویر14)

  3-1 استفاده از دیاگرام دو فرم و فضای بینابین
  این دیاگرام را می توان در آثار گذشته ی میرمیران هم مشاهده کرد، اما در چند پروژه ی متاخر  نقش اساسی را در سازماندهی پروژه ها به عهده می گیرد.خصوصیت اصلی این فضای بینابین، ترکیب شدن با فضاهای عمومی و شهری است و به نظر می رسد میرمیران در این آثار به زبان شخصی ویژه ای دست یافته و دیاگرام فرم جدیدی از آن حاصل شده است.

  پروژه کانون وکلای دادگستری تهران (80- 1374) ازجمله آثاری است که درآن از دیاگرام دو فرم و فضای بینابین استفاده شده است. این پروژه هم مانند پروژه کتابخانه کانسای از مکعبی تشکیل شده است که یک فضای تهی به صورت مورب آنرا بریده است. استفاده از فرم ترازو38 (نماد عدالت) بعنوان دیاگرام فرم اولیه، تأثیر به سزایی در معلق شدن دو قسمت حجم داشته است و باعث شده فرم ها در فضای بینابین بصورت معلق دیده شوند. (تصویر15)

  میرمیران در پروژه توسعه حرم حضرت معصومه (1378) هم از این دیاگرام استفاده می کند. دیاگرام فرم پروژه از دو حجم، یکی بزرگ و دیگری کوچک با فضایی بینابین آنها شکل گرفته است. فضای بینابین گذری شهری است که مردم را به طرف سمت سایت هدایت می کند. در شکل گیری فرم این پروژه،منابع دیگری مانند: الهام از «موجهایی که در اثر وزش باد در شن های کویر و یا آب دریاچه پدید می آید»39،و برداشتی از جریان معماری نواری40 هم تأثیر داشته است. ( تصویر16)

  دیاگرام مورد بحث در پروژه ی سفارت ایران در فرانکفورت41 (1379) به اوج بیان شکلی خود می رسد. در این پروژه هم فضای بینابین به گذریعمومی تبدیل شده و هم به رابطه ی شهر و معماری توجه ویژه شده است. (تصویر17)
  سرانجام جالب است بدانیم که دیاگرام فرمی که میرمیران در این پروژه ها از آن استفاده کرده است در دوره ی عیلامی برای سازماندهی معابد استفاده می شده است. راه موربی که به درون معبد وارد می شد ، فضا را به سه قسمت تقسیم می کرد.

  2 کاربر به خاطر ارسال مفید Hamed Mohammadpor از ایشان تشکر کرده اند:

  avaznejad (01-01-2015),maniya (12-26-2014)

  از تمام معماری های این شهر کثیف و وحشی
  تنها لبه های تیز و برنده ی جغرافیای اتاق تاریکم و گلدسته های بلند غربت ام را می بینم
  اما ...
  لبخند بزن...
  برآمدگی گونه هایت...
  توان آن را دارد که امید رفته را باز گرداند،
  گاه، قوسی کوچک، میتواند.... معماری یک سازه را عوض کند!
  ...
  معماری واقعیتی است از جنس زندگی
  ما باید بتوانیم جـهـان ِ خـــــاص خود را بیافرینیم!

 3. #3
  مدیرکل
  تاریخ عضویت
  Jan 2013
  محل سکونت
  شیراز
  نوشته ها
  4,250
  تشکر
  6,172
  تشکر شده 8,135 بار در 3,111 ارسال
  نوشته های وبلاگ
  4
  میزان امتیاز
  10
  Array

  پاسخ : رویکرد شکلی به معماری هادی میرمیران و بهرام شیردل

  2- آثار معماری شیردل را هم می توان در سه گرایش شکلی دسته بندی کرد :

  1-2 استفاده از دیاگرام های هندسه فولد42
  شیردل قبل از بازگشت به ایران ،سه پروژه ی موفق در عرصه ی بین المللی طراحی کرد که همه ی آنها اهمیت د ارند. بحث اصلی در شکل گیری فرم این پروژه ها، هندسه ی فولد و سطوحی است که بر هم تا می شوند. شیردل در این باره گفته است : " بحث درباره ی نظریه ی فولدینگ تقریباً دوسال است که به صورت فعلی مطرح شده است و به نظر من از تحولاتی است که در کار ما و آرشیتکت های دیگری که به آن شهرت یافته اند، پدید آمده است. همه ی پروژه هایی که طراحی کرده ایم، در ادامه ی یکدیگر قرار دارند، تحولی که خود پایه ی تحول دیگری می شود. زمانی که پروژه هایی را در لوس آنجلس آغاز کردیم و بخصوص طرح کتابخانه اسکندریه، اساس طراحی بر فولدینگ بود، بدون آنکه از این مبحث ریاضی که یک ریاضی دان فرانسوی پایه گذار آن است اطلاعی داشته باشیم.برحسب اتفاق با این نظریه آشنا شدیم و در پروژه های بعدی با دقت نظر بیشتری نسبت به آن، فضاها را طراحی کردیم. مثلاً در طرح نارا ،کار قبلی را ازنظر فضایی با این نظریه های ریاضی تطبیق دادیم."43

  به نظر می رسد که طرح تالار همایش نارا44 (1992) بجز هندسه فولد، (دیاگرام زین اسبی که 90 درجه چرخیده است) تحت تاثیر یکی از اسکیس های اولیه یپیتر آیزنمن در طرح مجموعه نانوتانی ژاپن(92ـ1990)45 ( تصویر18) است. مسئله ی دیگری که در مورد این طرح مطرح شده است، شباهت ساختار فضایی معابد بودایی46با ساختار فضایی پروژه ی نارا است، که در اثر مقایسه ی دیاگرام فرم آنها متوجه این مسئله خواهیم شد. ( تصویر19) در مجموع فرم بدست آمده بسیار پیچیده و پیشرو بوده که در سطح بین المللی مطرح شده است.( تصویر20و21)

  پروژه ی دیگری که در آن از هندسه فولد استفاده شده ، موزه ملی اسکاتلند ( 1992 ) است که با فاصله زمانی اندکی از تالار همایش نارا طراحی شده است. الهام ازعناصر موجود در طبیعت نقش اساسی در بوجودآمدن فرم این پروژه داشته است.شیردل در مورد این پروژه گفته است:"حجم کلی ساختمان خصوصیاتی نظیر Great Glen (دره ای در اسکاتلند)، کوههای Grampian، پیچ و خمهای کالدونیا و سنگ های ایستاده باستانی و مرموز را تقلید می کند."47
  ( تصویر22)

  2-2 استفاده از دیاگرام فرم آثار هنری
  شیردل در این مرحله به مجسمه های رایمو اوتراینن48 (94ـ1927) علاقه مند شد و در پروژه های معماری اش از دیاگرام فرم آثار اوتراینناستفاده کرد و توانست به پروژه های موفقی ازلحاظ تولید فرم و فضای تجربه نشده دست یابد. همچنین جریان معماری نواری- که محصول دوران پست مدرن و نگاه پلورآلیستی به جهان هستی است- در این دوره موردتوجه شیردل بوده است.49

  به نظر میرسد در پروژه فرودگاه بین المللی امام خمینی (1374) شیردل از دیاگرام فرم یکی از آثار اوتراینن(تصویر 24 ) استفاده کرده و توانسته به خلق فرمی بدیع در طرح فرودگاه دست یابد. در اثر مقایسه ی این دو اثر می توان وجوه مشابهی را در آنها دید. کشیدگی در امتداد افق و لایه لایه شدن فضا از مهمترین ویژگی های شکلی این پروژه است . ( تصویر25)

  پروژه بانک توسعه صادرات ایران (1376) از موفق ترین آثار شیردل در این دوره است که در طرح آن از دو دیاگرام استفاده شده است.ساختار اصلی این پروژه از کنارهم قرار دادن برش هایی از دیاگرام Cusp50 بدست آمده است.51( تصویر26)اما به نظر می رسد دیاگرام فرم یکی دیگر از آثار اوتراینن( ( Water Shadow,1980 در شکل گیری این اثر نقش به سزایی داشته است. ( تصویر27) در مجموع فرم نهایی خلق شده از فرم های بسیار پویا است. به گونه ای که پروژه تعداد نامحدودی نما دارد و مسئله ی طراحی نما به صورت سنتی، در این پروژه موردنقد قرار گرفته است. (تصویر28و29)

  در طرح توسعه حرم حضرت معصومه52 (1378) به نقش حیاط و فضای خالی آن در مرکز توجه می شود. از آنجا که مرکز در فضاهای معماری ایران دست نیافتنی است53، در این پروژه هم مرکز دست نیافتنی شده و کل پروژه حول این مرکز و مرکز دیگری که در خارج از طرح قرار دارد، شکل گرفته است. ( تصویر30)

  همچنین به نظر می رسد که در طرح نماهای داخل حیاط و نحوه ی قرارگیری گنبد در حجم بنا از دیاگرام فرم یکی دیگر از آثار اوتراینن(( Light Ship,1978 استفاده شده است. ( تصویر31) اما نکته ی قابل توجه در این پروژه نسبت به پروژه های دیگر این دوره، نقدی است که به دیاگرام فرم معماری های گذشته وارد شده است. دیاگرام معماری های قبل از معماری مدرن «فرم بر روی زمین»54 بود، در دوره معماری مدرن« فرم بر فراز زمین»55دیاگرام غالب شد و اما در دوره معاصر، دیاگرام «فرم از زمین»56مطرح شده است که در این پروژه  شیردل به این دیاگرام معماری معاصر توجه کرده است. ( تصویر32)

  3-2 استفاده از دیاگرام فرم بدون مرکز
  شیردل در پروژه های اخیرش نوعی بازگشت به معماری ایران را تجربه کرده است. سازماندهی فرم در اطراف یک تهی، ساختاری است که منشاء شکل گیری مساجد ، مدارس و خانه های بسیاری در معماری ایران بوده است. البته این سازماندهی، که شیردل حول تهی مطرح می کند،بسیار پیچیده تر است و با خود مفاهیم معماری معاصر را به همراه دارد. ــ مانند طرح توسعه حرم حضرت معصومه که به آن اشاره شد ــ او در پروژه مجموعه مسکن استیجاری یزد (1379) از این سازماندهی استفاده کرده و دو فضای خالی عظیم را در مجموعه قرار داده و با شبکه راههای شیب دار و پیوسته ای، سطوح مختلف پروژه را سازماندهی می کند.
  ( تصاویر33و34و35) او در این باره گفته است : «سازماندهی فضایی عناصر سایت در اطراف یک تهی صورت می گیرد و این خود استعاره ای است از اینکه در بافت شهرهای ایران ما نومنتالیسم مورد نقد قرار گرفته و مرکز وجود ندارد.»57

  نکته ی دیگری که شیردل همواره بدان توجه دارد- و در کار میر میران هم به آن اشاره شد- ، رابطه ی شهر با طرح معماری پروژه است، که در این پروژه باعث به وجود آمدنراهی عمومی شده است که از بینساختمان های موجود حرم و پروژه ی شیردل می گذرد وگذرهای اطراف را به هم متصل می کند .
  پروژه دیگری که به دقت بحث رابطه ی شهر با معماری و دیاگرام فرم از زمین در آن مطرح شده است، سفارت ایران در برزیل (1380) است. ساختار پروژه از کنارهم قرارگیری سه فرم با سه کاربری مشخص بوجودآمده است، که به نظر می رسد علاوه بر ساختار فضایی باغ ایرانی58، تحت تأثیر دیاگرام فرم خانه ی شماره 10 جان هیدک59 هم می باشد. ( تصویر36)سه گذر طراحی شده در طرح، حول یک تهی به هم می پیچند و فضایی خالی را در دل حجم پروژه بوجود می آورند. ارتباط این خالیِ معلق به طور آگاهانه با زمین قطع شده است و درمجموع با این پروژه، شیردل بیشتر به هدف اصلی اش که همانا خالی کردن60در معماری است، نزدیک شده است. ( تصویر37)سرانجام شیردل در طرح مرکز فناوری نهاد ریاست جمهوری61 (پاییز 1380) دوباره به فضای خالی در مرکز روی می آورد و فضاها را حول یک تهی سازماندهی می کند. نکته ی قابل توجه پس از مطالعه ی آثار شیردل، دسته بندی خود او از پروژه هایش است. -که به دسته بندی نگارنده بسیار نزدیک است- او آثارش را به چهار دوره تقسیم می کند: " 1.پروژه اول معماری 2. پروژه دوم معماری 3. پروژه سوم معماری 4. پروژه چهارم معماری."62

  2 کاربر به خاطر ارسال مفید Hamed Mohammadpor از ایشان تشکر کرده اند:

  avaznejad (01-01-2015),maniya (12-26-2014)

  از تمام معماری های این شهر کثیف و وحشی
  تنها لبه های تیز و برنده ی جغرافیای اتاق تاریکم و گلدسته های بلند غربت ام را می بینم
  اما ...
  لبخند بزن...
  برآمدگی گونه هایت...
  توان آن را دارد که امید رفته را باز گرداند،
  گاه، قوسی کوچک، میتواند.... معماری یک سازه را عوض کند!
  ...
  معماری واقعیتی است از جنس زندگی
  ما باید بتوانیم جـهـان ِ خـــــاص خود را بیافرینیم!

 4. #4
  مدیرکل
  تاریخ عضویت
  Jan 2013
  محل سکونت
  شیراز
  نوشته ها
  4,250
  تشکر
  6,172
  تشکر شده 8,135 بار در 3,111 ارسال
  نوشته های وبلاگ
  4
  میزان امتیاز
  10
  Array

  پاسخ : رویکرد شکلی به معماری هادی میرمیران و بهرام شیردل

  نتیجه گیری
  در مجموع از این مقاله می توان به نتایج زیر دست یافت:
  1. میرمیران و شیردل در فرایند طراحی معماری،از یک دیاگرام فرم به عنوان نقطه ی آغاز طرح استفاده می کنند.این روش شاید اولین بار توسط مارسل دوشان ابداع شده باشد.دوشان هنگامی که با دخل و تصرف در مونالیزای داوینچی اثری بنام L.H.H.O.Q. تولید کرد،آغازگر راهی بود که تحت عنوان حاضر-آماده (Ready-Made) معروف شد و شاید بتوان استفاده از دیاگرام فرم آثار موجود را در معماری میرمیران و شیردل در ادامه ی کار دوشان قرار داد که در نوع خود روش بسیار مطرحی در طراحی معماری معاصر محسوب می شود. به عنوان نمونه میتوان به استفاده ی رم کولهاس از دیاگرام فرم ویلا ساووا ی کوربوزیه در پروژه یویلا دال آو اشاره کرد.

  2. میرمیران بیشتر بر فرم و ویژگی های تندیسگونه ی آن تاکید می کند و این ویژگی باعث به وجود آمدن شباهت هایی در کل کارهای سه دوره ی مورد بحث این مقاله شده است و از این جهت شاید بتوان کارهای او را با کوربوزیه مقایسه کرد که همواره یکی از دغدغه های او هم فرم تندیسگونه ی پروژه بود (مانند نمازخانه رنشان).

  3. شیردل به فضا و روابط فضایی بین احجام توجه می کند و به همین دلیل در هر دوره فرمی که تولید می کند ،دارای ویژگی های متفاوتی نسبت به فرم های قبلی است و از این جهت می توان آثار او را با جان هیدک مقایسه کرد،که دغدغه ی فضا و روابط فضایی بین احجام را داشت (مانند پروژه ی ماسک برلین).

  4. با دقت در روند شکل گیری آثار معماری این دو معمار   می توان بازگشتی به معماری ایران را در آثار متاخر آنها مشاهده کرد. میرمیران با کاستن از فرم و افزودن به فضا(حرکت از ماده به روح) و شیردل با توجه به فضای خالی در مرکز به دنبال برقراری ارتباط با معماری ایران هستند که هر دو روش حرکتی در جهت پیشبرد معماری ایران در عرصه های بین المللی است.

  2 کاربر به خاطر ارسال مفید Hamed Mohammadpor از ایشان تشکر کرده اند:

  avaznejad (01-01-2015),maniya (12-26-2014)

  از تمام معماری های این شهر کثیف و وحشی
  تنها لبه های تیز و برنده ی جغرافیای اتاق تاریکم و گلدسته های بلند غربت ام را می بینم
  اما ...
  لبخند بزن...
  برآمدگی گونه هایت...
  توان آن را دارد که امید رفته را باز گرداند،
  گاه، قوسی کوچک، میتواند.... معماری یک سازه را عوض کند!
  ...
  معماری واقعیتی است از جنس زندگی
  ما باید بتوانیم جـهـان ِ خـــــاص خود را بیافرینیم!

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. ورودی گویم و دشت ارژن ساماندهی می شود
  توسط Payam Osouli در انجمن اخبار معماری ایران
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 09-26-2013, 03:10 PM
 2. آلوین تافلر
  توسط Milad YaAli در انجمن زندگینامه معماران - Architectures Biography
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 09-14-2013, 06:01 PM
 3. ویلای اسبورز
  توسط Parisa.T در انجمن بناهای مسکونی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 09-06-2013, 01:32 PM
 4. ویژگی های باد در اقلیم معماری
  توسط Hamed Mohammadpor در انجمن ضوابط و طراحی معماری
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 05-28-2013, 02:39 AM
 5. پانل های ساندویچی
  توسط Milad YaAli در انجمن سایر
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 05-26-2013, 11:26 PM

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

تارنمای معمار فا با هدف ارتقاء سطح دانش و فرهنگ ایرانیان و خدمت رسانی به هم میهنان گرامی با عنوان "مرجع تخصصي معماري و معماران ايران" در پنجم اسفند 1391 ایجاد گردیده است.
از لحظه تولد تاکنون معمار فا همواره سعی در بکارگیری شیوه های مدیریتی جدید و خدمات نوین داشته است . معمار فا مفتخر است که شما دوستان عزیز را به همراه دارد.

دوستان ما
لینک های مفید
ابزار ها
بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید: