طراحی فضای سبز خانه های ویلایی

یکی از جنبه های طراحی برای آینده ، طراحی پیدار است. امروزه مقوله هایی مانند طراحی پایدار ، معماری سبز و بناهای دوستدار طبیعت جزئ دغده های درجه اول معماران و طراحان است. خانه به عنوان یکی از نیاز های دائمی انسان ، یکی از ضروریترین زمینه های پیدا کردن این نوع معماری ها و طراحی ها ی هماهنگ با محیط زیست است .اساسا هدف از معماری سبز و پایدار ، کاهش و به صفر رساندن لطمه های وارده به همان سبزی طبیعت است. برخی از جذبه های معماری سازگار با محیط زیست عبارتند از :

_ مقرون به صرفه بودن از مصرف انرژی به علت کاهش در مصرف برق، آب و منابع دیگر

_ کاهش آلودگی ها به دلیل کاهش اتلاف در مصرف مصالح مورد نیاز در ساخت و ساز و استفاده از مصالح ی

_ استفاده از منابع انرژی قابل در ساختمان مانند نور خورشید و نیروی باد

_ مواد و منابع مورد استفاده مانند استفاده از آب مصرف شده برای آبیاری گیاهان.

سیاست های رایج این نوع طراحی ها شامل موارد زیر است :

جهت گیری ساختمان : به نسبت نور مورد نیاز ، باید در جهت گیری ساختمان دقت کرد.جهت شمال - جنوب جهت گیری مناسبس برای ساختمان است. یکی از دلایل این جهت گیری فیلتر کردن گرمای آفتاب برای ورود به ساختمان است که با وارد شدن نور دمای ساختمان بالا می رود.

نورگیر سقفی : استفاده از نورگیر سقفی به منظور اضافه کردن نور طبیعی به فضای داخل نیز از روش های رایج است. نورگیر های سقفی اغلب در کشور های نیمه استوایی به کار می روند.

سلول های خورشیدی : استفاده از سلول های خورشیدی برای تولید نیروی برق یا تبدیل نمور خورشید به نیروی الکتریکی است. در واقع با استفاده از سلول های خورشیدی می توان در کاهش اثرات گرم شدن زمین سهیم شد.

انتخاب مصالح : انواع مختلفی از مصالح سازگار با محیط زیست وجود دارند. مانند مصالح و مواد اولیه ی خام بومی مانند آجر ساخته شده از خاک منطقه ، بام سفالی ، یا انواع دیگری از مصالح قابل .

کوران هوا: با اجرای تمهیدات لازم برای ایجاد گورانت هوا بدون استفاده از تجهیزات مدرن و صرف هزینه می توان فضاهای داخلی را خنک کرد.