کاربری
کاربر گرامی به معمار فا - معماری ایران و جهان خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
Social Media Tabs
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: چه بر سر شهرسازی ایران آمده؟

 1. #1


  کاربر سایت
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  محل سکونت
  طهران
  نوشته ها
  939
  تشکر
  2,087
  تشکر شده 3,064 بار در 917 ارسال
  میزان امتیاز
  16
  Array

  چه بر سر شهرسازی ایران آمده؟

  معاون جدید شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی می گوید: مجموعه  سیاست های دو دولت محمود احمدی نژاد در حوزه «شهرسازی» که عمدتا یا برای «مسکن مهر» اتخاذ شده یا برای شهر «تهران» به تصویب رسیده، دارای یکسری ایرادات شاخص است.

  امکان انتقال پایتخت وجود ندارد شهرهای جدید اطراف تهران تا 5برابر ظرفیت واقعی  گسترش یافتند شهرهای  جدید باید در افق 20ساله توسعه پیدا می کرد و جمعیت پذیر می شد اما در فاصله 2سال تکمیل ظرفیت شد؛ شهر بدون خدمات نتیجه همین رویکرد است

  پیروز حناچی: بزر گ ترین ایراد وارده به مسکن مهر، «قراردادن یک طبقه خاص اجتماعی از خانواده ها در کنار هم بدون تلفیق دهک ها و طبقات مختلف» است؛ این نظام شهرسازی تبعات دارد

  دبیر سابق شورای عالی شهرسازی و معماری کشور می گوید: مجموعه  سیاست های دو دولت محمود احمدی نژاد در حوزه «شهرسازی» که عمدتا یا برای «مسکن مهر» اتخاذ شده یا برای شهر «تهران» به تصویب رسیده، دارای یکسری ایرادات شاخص است.

  پیروز حناچی – معاون وزیر مسکن و شهرسازی دولت هشتم و کارشناس ارشد معماری از دانشکده هنرهای زیبا در دانشگاه تهران- معتقد است: تصمیم سال های اخیر دولت در اختصاص زمین های حاشیه شهرها به ساخت مسکن و حتی وعده واگذاری قطعات 1000 متری زمین خام به هر خانوار حکایت از عدم توجه به نظام شهرسازی دارد. در نظام شهرسازی قبل از توسعه فیزیکی، امکانات زیرساختی فراهم می شود و تازه بعد از آن، از بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و توسعه شهر دعوت می شود و در نهایت جمعیت پذیری شهر در دستور کار قرار می گیرد؛ اما در شهرهای اقماری تهران در حالی که افق 20ساله برای جمعیت پذیری و توسعه شهر تعیین شده، ظرف 2 سال سقف جمعیتی تکمیل شده است.

  این مقام سابق در وزارت مسکن و شهرسازی سابق ، در خصوص «مسکن مهر» نیز بر این عقیده است که بزرگ ترین ایراد وارده به طرح، ایجاد مناطق شهری برای یک طبقه خاص اجتماعی است؛ در حالی که در نظام شهرسازی و شهرنشینی طبقات مختلف اجتماعی و دهک های متنوع در کنار هم محله و شهر را شکل می دهند.

  متن گفت وگو با پیروز حناچی دبیر سابق شورای عالی شهرسازی و معماری کشور را در زیر بخوانید:

  *چند سالی است که با گسترش جمعیت، موضوع گسترش مرز شهری تهران هم مطرح شده که بسیاری از کارشناسان معتقدند این گسترش باید به صورت عمودی و در امتداد شهر باشد و عده دیگر گسترش افقی را مناسب می دانند؛ شما با کدام یک از این دو نظر موافقید؟

  اصلا بحث عمودی یا افقی سازی مطرح نیست. گسترش شهرها براساس الگوی عمودی یا افقی بستگی به سیاست های مدیریت شهری یا دولت دارد. در برخی موارد به دلیل فراهم بودن زیرساخت ها، گسترش افقی به نظر مناسب می رسد و در برخی دیگر گسترش عمودی در دستور کار قرار می گیرد؛ اما باید با زاویه دید گسترده تری به این موضوع نگاه کرد؛ امروزه در دنیا استاندارد موجود به مدیران شهری می گوید چه به صورت عمودی و چه افقی، شهر را به اندازه ای گسترش دهید که بتوانید آن را اداره کنید، شهرهایی که معمولا جمعیت آن از 700 تا 800 هزار نفر فراتر می رود برایشان سیاست های کنترل کننده تعریف می کنند؛ در بسیاری از کشورها این سیاست ها بسیار موفق هستند. در برخی کشورها براساس این سیاست ها با ایجاد محدودیت در امکان گستره افقی، برای شهر، کمربند سبز تعریف می کنند و حداکثر راندمان گسترش شهری در همان محدوده شهری بالا می رود و افزایش جمعیت را با اجرای سیاست هایی به اقمار هدایت می کنند.

  ما هم در دوره هایی در کشور به سمت اجرای این سیاست رفته ایم؛ ولی این سیاست هیچ گاه به عنوان یک سیاست عمده و کلان دنبال نشده است. وزارت مسکن همیشه در اجرای این گونه سیاست ها تنها بوده است و زمانی که سیاست احداث شهرهای جدید هم مطرح شده وزارت مسکن در اجرا، احداث و گسترش این شهرها تنها بوده است و شهرداری ها کار خود را می کردند؛ در حالی که در دنیا برای مقاصد این چنینی دستگاه های مسوول را برای رسیدن به هدف تعیین شده با یکدیگر هماهنگ می کنند؛ بنابراین در دنیا وقتی که شهری با گسترش جمعیت بیش از میزانی که ذکر شد برخورد می کند، مسوولان سعی می کنند ضمن اعمال برخی محدودیت ها، امکانات و

  زیر ساخت ها را در محدوده گسترده تری از شهر تعریف کنند؛ یعنی در یک استان یا یک شهر تابعه یا شهرهای اطراف را در نظر می گیرند و ترجیحا مکان هایی برای گسترش شهر انتخاب می شود که سابقه شهرنشینی داشته باشند؛ به جای ایجاد شهرهای جدید!

  وقتی شهری به نام هشتگرد با سابقه سکونتی وجود دارد، گسترش این محدوده شهری و افزایش ساخت وساز در این منطقه شهری خیلی بهتر از این است که برویم در بیابان های اطراف که هیچ زیرساختی ندارد شهر جدیدی را با نام شهر جدید هشتگرد احداث کنیم. به این ترتیب باید توجه داشت که وقتی در مکان یا منطقه ای، از گذشته های دور سابقه شهرنشینی وجود داشته این امر بی دلیل نبوده است و در طول تاریخ دلایلی وجود داشته که در یک منطقه، سکونتگاهی وجود داشته و حیات آن ادامه یافته است. بنابراین زمانی که مکان هایی با سابقه شهرنشینی موجود است، بهتر است به جای روی آوردن به احداث شهرهای جدید در نقاط بکر، توسعه شهری در این مناطق دنبال شود.

  مدیریتی که هوشمند باشد و از توان مدیریت صحیح برخوردار باشد قبل از توسعه فیزیکی شهر امکانات زیرساختی را در آن منطقه متمرکز می کند و پس از فراهم آوردن امکانات و زیرساخت ها با دعوت از بخش خصوصی و تشویق آن برای سرمایه گذاری، شهر را توسعه می دهد؛ اما لایه اقتصادی دیگری هم هست که در کشور ما کمتر از آن استفاده می شود، این لایه های اقتصادی عمدتا مالیاتی و عوارضی هستند و احساس تعهد ایجاد می کنند؛ مثلا در اروپا در مرکز کشورهای اروپایی وقتی می خواهید کالایی را خریداری کنید قیمت آن کالا در مقایسه با قیمت همان کالا در 5 منطقه دورتر از مرکز شهر حدود 30 درصد گران تر است؛ خود این مساله، مکانیزمی است که از ملک و آپارتمان شروع می شود تا جزئی ترین کالاهای زندگی روزمره و باعث می شود افراد زندگی در حومه را انتخاب کنند؛ مثلا در مرکز انگلیس با هزار پوند می شود یک سوئیت 30 متری اجاره کرد، اما سه منطقه پایین تر با همین هزار پوند می توان یک خانه ویلایی اجاره کرد. این مسائل است که انگیزه ایجاد می کند.

  * پس چرا در کشور ما از این موارد و تجربه ها استفاده نمی شود؟

  در کشور ما متاسفانه این قاعده که باید تنها در زمین ها و مکان هایی که قبلا سابقه شهرنشینی داشته اند ساخت و ساز شود توجه نمی شود و در هر جا که احساس شود زمینی وجود دارد حتی در محدوه های کشاورزی هم ساخت و ساز گسترش می یابد؛ این در حالی است که ساخت وساز و شهرنشینی و ایجاد و حفظ ارزش زمین باید در جایی صورت گیرد و گسترش یابد که از زمان های قبل سابقه تمدن و شهرنشینی داشته اند؛ در غیر اینصورت تمام زمین های موجود گران می شود؛ با این حساب بازهم تاکید می کنم که افقی یا عمودی بودن گسترش شهر مهم نیست ؛ مهم داشتن سیاست های راهبردی درست است و اینکه تطبیق و تحلیل درستی داشته باشید از اینکه تهران پس از 20 سال چه سرنوشتی خواهد داشت و چه اتفاقی برای آن می افتد؟ اینها پیش بینی شود و بعد برای هدایت شهر تهران برنامه ریزی شود که متاسفانه این گونه موارد مغفول واقع شده است و معمولا در مباحث شهرسازی بر مواردی بحث می شود که اساسا موضوعیت ندارد یا در مراحل بعدی قابل بررسی است؛ ببینید بهتر است ابتدا فکری به حال افزایش جمعیت در شهر تهران بشود؛ بیشترین میزان مهاجرت ها به تهران برای اشتغال صورت می گیرد این در حالی است که اگر ده منطقه تولیدی کلان در حد عسلویه که بزرگ ترین قطب اقتصادی ایران است داشته باشیم، مردم دیگر تمایلی مانند امروز برای مهاجرت به پایتخت نخواهند داشت؛

  *بحث انتقال پایتخت چقدر در حل این مشکلات نقش دارد و آیا اساسا در شرایط کنونی ضرورت دارد و از سوی دیگر امکان چنین انتقالی هم فراهم است؟

  این بحث را جدی نمی دانم؛ چون اساسا افرادی که موافق این موضوع هستند و درباره آن صحبت می کنند، نه زیاد دانشی در این زمینه دارند و نه اساسا در شرایط حاضر چنین امکانی وجود دارد! انتقال پایتخت موردی است که در برخی موارد کشورهایی در مقاطع زمانی خاص به آن مبادرت کردند؛در واقع یکی از راه های کنترل تمرکز در دنیا انتقال پایتخت است که البته عارضه هایی هم دارد؛ حجم سرمایه گذاری عظیمی هم می خواهد و زمان انتقال هم باید به درستی تعیین شود.

  مثلا در قزاقستان پس از فروپاشی شوروی به بهانه زلزله، پایتخت را منتقل کردند هر چند علاوه بر زلزله به طور قطع مقاصد سیاسی هم دخیل بوده است؛ یا دهلی نو در هند یکی از تجربه های شهرهای جدید برای انتقال پایتخت است؛ همین طور آنکارا در ترکیه. اما به فرض هم اگر این موضوع تحقق یابد این امر به معنای رفع مشکلات شهر تهران نخواهد بود بلکه بخشی از بار مشکلات شهر تهران به شهر دیگری منتقل می شود و بازهم تهران مشکلات خاص خود را خواهد داشت؛ شاید ابتدای انقلاب اسلامی در سال های 57 و 58 اگر جنگ اتفاق نمی افتاد بهترین زمان برای انتقال پایتخت از تهران بود، ولی در شرایط کنونی که آمارهای غیررسمی حاکی از رشد منفی اقتصادی است چنین امکانی وجود ندارد.

  *مسکن مهر در حوزه شهرسازی، گسترش افقی شهر تهران را مورد نظر قرار داد این در حالی است که دولت پیشین باز هم در پایتخت مسکن مهر یا همان شهر جدید پرند ساخت و سازها را در مرکز پرند انجام نداد و مسکن مهر را در اطراف پرند یعنی در نقاط فاقد زیرساخت احداث کرد؛ این مساله را تا چه اندازه مطابق با استانداردها و منطق شهری می دانید؟

  اساسا بزرگ ترین ایرادی که می توان در طراحی شهرهای جدید یا محل های احداث مسکن مهر مطرح کرد این است که این گونه ساخت و سازها ارتباطی با شهرسازی و ضوابط آن ندارد؛ حتی به صفر رساندن قیمت زمین در این ساخت و سازها که همواره بخش قابل توجهی از نرخ ساخت را به خود اختصاص می دهد از ابتدا کار اشتباهی بود! ما بیشترین بحران مسکن در کشور را در کلانشهرها داریم که زمین محدود است ولی آنطور که می بینیم دولت هم در این بخش کمترین مانور را داشته است؛ چون زمین ارزش دارد و محدوده در مالکیت دولت هم بسیار محدود است؛ در حوزه شهرهای جدید هم اساسا زمین قابل سکونت برای چنین حجم واگذاری ای پیش بینی نشده بود؛ مثلا در اطراف تهران، هشتگرد، پردیس و پرند حداکثر افق جمعیتی 120 تا 150 هزار نفر را داشته اند که در طول 20 سال این افق جمعیتی باید محقق می شد؛ خب تنها جایی که دولت برای احداث مسکن مهر امکان مانور داشت شهرهای جدید بود که در این شهرها شروع به سرمایه گذاری کردند، اما افق جمعیتی اجازه نمی داد که برای مثال در زمانی اندک 100 هزار خانوار در این شهر ساکن شوند بنابراین اقمار تعیین شده برای شهر تهران را تغییر دادند؛ آن هم نه براساس مطالعه بلکه دستوری! افق این شهرهای جدید را تغییر دادند و به 500 تا 600 هزار نفر رساندند و زمین های منابع طبیعی را تملک کردند. این در حالی است که معنای افق این است که برای مثال این امر در طول 20 سال اتفاق بیفتد. از سوی دیگر ایراد بزرگ دیگری که به مسکن مهر وارد است این است که این ساخت وسازها کمک به حاشیه سازی کرد؛ به این معنا که وقتی شما اقشار ضعیف را در یک منطقه جمع می کنید، می توانید تصور کنید که آمار بسیاری از مشکلات اجتماعی و اقتصادی نیز افزایش می یابد؛ همانطور که تجربه های دنیا هم ثابت کرده است که مسکن گران قیمت، ارزان قیمت و متوسط باید در کنار هم و در مجاورت هم باشد و از قطبی سازی ضعیف و قوی جلوگیری شود. نداشتن مطالعات کارشناسی باعث شده است که هنوز به رغم ساخت تعداد قابل توجهی از این واحدها مشکلات زیربنایی و نبود آب و برق برطرف نشود و این به این معنی است که مکان یابی اساسا اشتباه صورت گرفته است؛ بنابراین اصلی ترین ایراد مسکن مهر این است که پیوندی با اصول و ضوابط شهرسازی ندارد.

  *یکی از مهم ترین اتفاقاتی که در حوزه معماری و شهرسازی به وقوع پیوست، تصویب، ابلاغ و اجرای طرح تفصیلی جدید شهر تهران بود که به اذعان طراحان این طرح، بسیاری از مشکلات شهرسازی را در شهر تهران از بین می برد؛ نقاط قوت و ضعف این طرح از دیدگاه شما چیست؟

  ببینید در این زمینه اساسا این بحث قابل طرح است که داشتن یک طرح هر چند بد و با ایراد، از نداشتن یک طرح مشخص بهتر است. چون امکان تغییر طرح و رفع مشکلات همواره وجود دارد، اما اینکه شهر هیچ برنامه ای نداشته باشد به هیچ وجه قابل قبول نیست. اما اینکه طرح تفصیلی مشکلات شهر تهران را حل می کند یا نه؟ باید بگویم که خیر. چون مشکلات شهر تهران به قدری گسترده و انباشته شده است که به این راحتی برطرف نمی شود و اگر دولت، شهرداری، اعضای شورای شهر، مجلس و تمام ارگان ها برای رفع مشکلات تهران هم جهت شوند، تازه شاید بتوانند در برخی مشکلات تاثیر بگذارند؛ مثلا مشکل حمل و نقل عمومی را برطرف کنند. وگرنه مشکلات شهر تهران مشکلات انباشته ای است که به دلیل ناهماهنگی ارگان ها به این مشکلات افزوده تر هم شده است.

  *با وجود اینکه طرح تفصیلی با تعیین کاربری ها و شرایط ساخت، چگونگی ساخت وساز روی زمین ها را مشخص کرده است، اما برخی پلاک های سفارشی به راحتی در کمیسیون ماده 5 مجوز ساخت می گیرند؛ این کار را چقدر درست می دانید؟

  در شرایطی که منابع پایداری برای شهرداری ها متصور نیست و برای مثال شهرداری در مکان های مختلف و به علل گوناگون مثلا به پیمانکاران بدهکار است و منابع مالی هم در اختیار ندارد از هر طریق ممکن، مانند این مثالی که شما گفتید در پی کسب درآمد و تامین هزینه های خود بر می آید؛ در بسیاری موارد تغییر کاربری یک پلاک با تراکم بالا در ازای دریافت مبلغی مشخص مشکل شهرداری را حل می کند؛ بنابراین این تخلفات صورت می گیرد.

  از سوی دیگر این اقدام شهرداری که در واقع با وارد کردن کد نوسازی مشخصات مربوط به کاربری و تراکم را مشخص می کند، قدم بسیار خوبی برای ایجاد شفاف سازی است، اما قدم های بعدی هم وجود دارد که یکی از آنان ساماندهی به وضعیت همین کمیسیون ماده 5 است. کمیسیون ماده 5 اساسا برای انعطاف دادن به طرح های جامع متصلب قدیم بوده است و نه مرجعی برای تخلف؛ قاعدتا هر تصمیمی که در این کمیسیون گرفته می شود باید قانونی باشد و منافع شهروندان در آن لحاظ شده باشد و تنها به منافع نظام مدیریت شهری در آن توجه نشده باشد.

  2 کاربر به خاطر ارسال مفید Parisa.T از ایشان تشکر کرده اند:

  Hamed Mohammadpor (09-15-2013),Payam Osouli (09-15-2013)


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

تارنمای معمار فا با هدف ارتقاء سطح دانش و فرهنگ ایرانیان و خدمت رسانی به هم میهنان گرامی با عنوان "مرجع تخصصي معماري و معماران ايران" در پنجم اسفند 1391 ایجاد گردیده است.
از لحظه تولد تاکنون معمار فا همواره سعی در بکارگیری شیوه های مدیریتی جدید و خدمات نوین داشته است . معمار فا مفتخر است که شما دوستان عزیز را به همراه دارد.

دوستان ما
لینک های مفید
ابزار ها
بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید: