توکا نیستانی (متولد ۱۳۳۹، شاهرود) معمار و کاریکاتوریستایرانی است.

زندگی
توکا فرزند منوچهر نیستانی شاعر درگذشته و برادر مانا نیستانی کاریکاتوریست است. وی در سال ۱۳۶۶ از دانشگاه علم و صنعت ایراندر رشتهٔ معماری فارغ التحصیل شده است. او فعالیت حرفه ای خود را از سال ۱۳۵۸ با هفته نامه «کتاب جمعه» به سردبیری احمد شاملو آغاز کرد.توکا سابقهٔ همکاری با بیش از ۵۰ نشریه را در کارنامه اش دارد و تابه حال ۲ بار به عنوان بهترین کارتونیست در جشنوارهٔ مطبوعات ایران انتخاب شده است.توکا در سال 1389 از ايران رفت و در تورنتو، کانادا سکنی گزید. او در وبلاگ شخصي اش علت رفتنش را چنین توضيح داد:

از زندگی مجرمانه خسته شده بودم... به چند پسر و دختر طراحی درس می دادم که مجاز نبود، برای طراحی از مدل زنده استفاده می کردم که مجاز نبود، سر کلاس صحبت هايی می کردم که مجاز نبود، بجای سريال های تلويزيون خودمان کانال هايی را تماشا می کردم که مجاز نبود، به موسيقی ای گوش می کردم که مجاز نبود، فيلم هايی را می دیدم و در خانه نگهداری می کردم که مجاز نبود، گاهی يواشکی سری به "فیس بوق" می زدم که مجاز نبود، در کامپيوترم کلی عکس از آدم های دوست داشتنی و زيبا داشتم که مجاز نبود، در مهمانی ها با غريبه هايی معاشرت می کردم که مجاز نبود، همه جا با صدای بلند می خنديدم که مجاز نبود، مواقعي که می بايست غمگین باشم شاد بودم که مجاز نبود، مواقعی که می بايست شاد باشم غمگین بودم که مجاز نبود، خوردن بعضی غذاها را دوست داشتم که مجاز نبود، نوشيدن پپسی را به دوغ ترجيح می دادم که مجاز نبود، کتاب ها و نویسنده های مورد علاقه ام هیچکدام مجاز نبود، در مجله ها و روزنامه هايی کار کرده بودم که مجاز نبود، به چیزهایی فکر می کردم که مجاز نبود، آرزوهایی داشتم که مجاز نبود و... درست است که هیچ وقت بابت این همه رفتار مجرمانه مجازات نشدم اما تضمینی وجود نداشت که روزی بابت تک تک آن ها مورد مؤاخذه قرار نگیرم و بدتر از همه فکر اين که همیشه در حال ارتکاب جرم هستم و باید از دست قانون فرار کنم آزارم می داد.

منبع: